Serwis kompresorów — co powinien uwzględniać

Serwis-kompresorow

Regularne serwisowanie urządzeń elektrycznych i maszyn jest niezbędne dla zachowania ich wysokiej sprawności i wydajności. Serwis pozwala także w porę wykryć wszelkie usterki i usunąć je, zanim doprowadzą do poważniejszych awarii. Jednak aby serwis kompresorów spełniał swoje zadania należy go powierzyć odpowiedzialnej i wiarygodnej firmie. Przed zleceniem wykonania serwisu warto też dowiedzieć się, co wchodzi w skład takiej usługi u konkretnego serwisanta. Podpowiadamy, co powinien uwzględniać serwis kompresorów i na co zwrócić uwagę.

Zadania serwisu sprężarek, czyli po co go wykonujemy

Bywa, że użytkownicy wykonują serwis urządzeń, bo po prostu “tak trzeba”, tym samym nie zastanawiamy się nad tym, jakie korzyści z tego płyną. A warto wiedzieć, że są one znaczące i najczęściej wielokrotnie przewyższają opłaty ponoszone za usługę serwisową. Kwestią formalną, która bardzo często jest najważniejsza dla właścicieli sprężarek powietrza, jest konieczność regularnego serwisowania kompresora w celu zachowania gwarancji. Gwarancja udzielana na maszynę daje pewność, że w okresie jej trwania wszelkie usterki będą naprawiane na koszt producenta. Oczywiście pod warunkiem, że nie są to awarie spowodowane niewłaściwym użytkowaniem kompresora. 

Jednak serwis to coś więcej niż formalny obowiązek i podpis w książce serwisowej. Jest to kompleksowa usługa, która obejmuje czyszczenie i przegląd najważniejszych elementów kompresora. Dzięki tym działaniom znacząco przedłuża się jego bezawaryjna żywotność i najwyższa funkcjonalność. Ponadto rutynowy przegląd wszystkich elementów urządzenia powoduje, że serwisant ma możliwość zauważyć zużyte elementy lub symptomy świadczące o zbliżającej się awarii. Tym samym możliwe jest wczesne usunięcie i wymiana problematycznej części. Dzięki temu nie dopuścimy do pojawienia się obszernej i poważnej usterki, która unieruchomi cały system sprężonego powietrza na kilka godzin lub nawet dni.

reklama

Regularność serwisów kompresorów, czyli jak często wykonywać

Jak już wspomnieliśmy, regularne wykonywanie serwisu kompresorów zapewnia zachowanie gwarancji producenta, a także wydajną i bezawaryjną pracę. Pozwala także eliminować ryzyko wystąpienia nagłych i rozległych awarii sprzętu, które skutkują zatrzymaniem pracy całego zakładu. Ważne jest więc, aby serwis sprężarki był wykonywany regularnie, bez pomijania zaplanowanych przeglądów. Ale regularnie to znaczy jak często, z jaką częstotliwością? Dokładny okres czasu pomiędzy serwisami sprężarki określany jest przez producenta. Uzależniony jest od liczby przepracowanych przez kompresor godzin. Nie mniej jednak nawet jeżeli intensywność pracy urządzenia nie jest bardzo duża, to należy pamiętać, aby serwis sprężarki powietrza wykonywać nie rzadziej niż raz na pół roku.

Co powinien uwzględniać dobry serwis kompresorów?

Znalezienie dobrego i wiarygodnego serwisu kompresorów to nie lada wyzwanie. Bywa, że trzeba przeszukać wiele stron w internecie a czasem nawet samemu przetestować różne serwisy, aby znaleźć ten najlepszy. Najlepszy, czyli oferujący najbardziej atrakcyjny stosunek jakości świadczonych usług do ceny. Łatwiej jest znaleźć taki serwis sprężarek jeśli wiemy na co zwrócić uwagę, czego szukać i co powinien uwzględniać dobry serwis kompresorów. 

Zwróć uwagę przede wszystkim na zakres świadczonych usług. Mogłoby się wydawać, że każdy serwis obejmuje te same czynności. Jednak nie do końca tak to wygląda w praktyce. Niektóre firmy stosują chwyt marketingowy polegający na obniżeniu ceny za usługę jednak kosztem jej zakresu. Tym samym za wiele czynności wykonywanych przez serwisanta trzeba dodatkowo dopłacić. Lepiej wybierać jednak firmy, które w cenie przeglądu zawierają już wszystkie niezbędne działania serwisowe. 

Kolejną istotną kwestią jest dostępność serwisu. Wiele zakładów pracuje z wykorzystaniem sprężonego powietrza przez całą dobę. Tym samym awaria może przytrafić się zarówno w godzinach nocnych, jak i w dni świąteczne. Dlatego warto wybierać serwis kompresorów, który oferuje dostępność 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Dzięki nawiązaniu współpracy z taką firmą znacząco skraca się czas oczekiwania na serwisanta a tym samym również naprawy, co sprawia, że straty zakładu spowodowane przestojem są zdecydowanie mniejsze.

źródło: czemar.pl – sprężarki, dmuchawy, oczyszczacze

administrator

Przeczytaj również