Powtarzające się zawroty głowy i omdlenia – jak pozbyć się problemu?

zawroty-glowy-i-omdlenia

Omdlenia i zawroty głowy są poważnym objawem mogącym świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego też w żadnym wypadku nie można tego objawu bagatelizować. Niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych, które mogłyby pomóc rozwiązać ten problem. Warto rozpocząć od tych najmniej bolesnych i nieinwazyjnych, a jednocześnie najskuteczniejszych. Doskonałym badaniem pomagającym rozwikłać zagadkę powracających zawrotów głowy i omdleń jest USG Dopplera tętnic szyjnych.

Przyczyny powtarzających się zawrotów głowy i omdleń

Zawroty głowy czy omdlenia nie są częstą dolegliwością. W związku z tym, że związane są one bezpośrednio z funkcjonowaniem mózgu, mogą sugerować problemy zdrowotne w obrębie tego organu. Choć mogą mieć różne podłoże to nie należy ich bagatelizować. Zawroty głowy mogą wynikać zarówno z problemów neurologicznych, jak również laryngologicznych, psychogennych czy sercowo-naczyniowych. Każda z tych przyczyn jest równie poważna, a nieleczona może mieć poważne konsekwencje. 

Zawroty głowy często poprzedzają omdlenie. W większości przypadków jest ono spowodowane krótkotrwałym zmniejszeniem dopływu tlenu do mózgu. Takie chwilowe niedotlenienie wiąże się z niewystarczającym przepływem krwi i zbyt małą jej ilością dopływającą do mózgu. Omdlenie i nagła utrata przytomności mogą wynikać zarówno z objawów neurologicznych, jak i kardiologicznych. Ich bezpośrednią przyczyną mogą być takie dolegliwości, jak stres, hipoglikemia lub udar cieplny. Aby nie ryzykować swojego zdrowia należy koniecznie zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania diagnostyczne.

reklama

USG Dopplera przy diagnostyce zawrotów głowy i omdleń

USG Dopplera to technika diagnostyczna, która wykrywa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Można go wykorzystać do sprawdzenia, czy tętnica szyjna nie jest zablokowania, co może prowadzić do udaru. Obrazowanie ultrasonograficzne to nieinwazyjna technika, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do generowania obrazu wnętrza ciała. Jest stosowane od dziesięcioleci w położnictwie i ginekologii, a także w innych dziedzinach, takich jak na przykład kardiologia.

W przypadku powtarzających się zawrotów głowy i omdleń zaleca się zastosowanie USG tętnic szyjnych Dopplera. Badanie to może wykryć zwężenie lub niedrożność tętnic, które mogą być przyczyną tych objawów. Badanie dopplerowskie z powodzeniem wykorzystuje się do sprawdzenia, czy występują jakiekolwiek problemy naczyniowe lub zwężenie tętnic szyjnych. 

Badanie USG z efektem Dopplera może również zidentyfikować inne przyczyny zawrotów głowy i omdleń, takie jak nieprawidłowości w regulacji ciśnienia krwi w mózgu, choroby serca i problemy z uchem wewnętrznym lub układem nerwowym. Diagnozę zwężenia tętnicy szyjnej tradycyjnie przeprowadzano za pomocą angiografii, która polegała na wprowadzeniu cewnika do tętnicy i wstrzyknięciu do niego barwnika kontrastowego. 

Wraz z postępem technologii zabieg ten został zastąpiony ultrasonografią Dopplera. USG tętnic szyjnych Doppler wykorzystywane jest jako nowoczesna, nieinwazyjna technika diagnozowania choroby tętnic szyjnych.

Inne wskazania do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych

Zawroty głowy i omdlenia nie są jedynym wskazaniem do wykonania badania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych. Objawami, które powinny skłonić do wykonania tego badania są również zaburzenia pamięci, widzenia, równowagi, szumy w uszach, bóle głowy oraz nadciśnienie tętnicze. 

USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych pozwala nie tylko ocenić ogólny stan tętnic, ale również daje informację o ich przekroju i wydolności oraz umożliwia analizę prędkości przepływu krwi. Jest to również najlepsza metoda diagnostyczna pomagająca w rozpoznawaniu niedomykalności zastawek żylnych, ponieważ precyzyjnie obrazuje miejsca, w których krew płynie szybciej, w jakich wolniej, a także gdzie się cofa. W trosce o zdrowy układ krążenia warto regularnie przeprowadzać USG dopplerowskie.

źródło: gabinetusg.com.pl

administrator

Przeczytaj również