Przykłady logistyki zwrotnej

Przyklady-logistyki-zwrotnej

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie tak zwanej polityki zrównoważonego rozwoju. Choć często jest ona niejako wymuszana przez klientów oraz obowiązujące przepisy, i tak warto podkreślić i docenić ten trend. Głównie dlatego, że ogranicza on negatywny wpływ przemysłu na środowisko. Jedną ze składowych tej polityki jest logistyka zwrotna.

Często określa się ją też jako logistykę recyrkulacji, a także ponownego zagospodarowania. W każdym przypadku cele są podobne. Dotyczą one ograniczenia strat finansowych, marnotrawienia zasobów, a co za tym idzie, również ochrony środowiska naturalnego.

Co to jest logistyka zwrotna i dlaczego jest tak ważna?  

Żeby lepiej zrozumieć omawiane pojęcie, warto najpierw zapoznać się z jego definicją. Mówiąc najogólniej, jest to dziedzina logistyka, która zajmuje się przepływem… zwrotów – produktów, które od klientów wracają do producentów lub sprzedawców. Mowa tu jednak nie tylko o samym procesie transferu tego typu odpadów, ale też o ich utylizacji lub ponownym wykorzystaniu. W niektórych sytuacjach logistyka zwrotów skupia się także (lub przede wszystkim) na opakowaniach.

reklama

Rozwój tej dziedziny wynika głównie ze sposobu kształtowania się rynku, jak również postawy nie tylko konsumentów, ale też samych firm. W obiegu znajduje się bowiem mnóstwo towarów, które przechodzą przez odwrotny łańcuch dostaw – od użytkownika do producenta lub dostawcy.

Strategie realizacji logistyki zwrotnej są różne, jednak do ich opisywania przejdziemy za chwilę. W tym momencie warto zastanowić się, po co w ogóle jest ona realizowana. Wskazać trzeba na cele oraz korzyści, jakie jest w stanie zapewnić wdrożenie procesów skupiających się na utylizacji lub ponownym wykorzystaniu zwracanych produktów. Mowa tutaj w głównej mierze o:

  • redukcji kosztów związanych z obsługą zwrotów (ponoszą je zarówno firmy, jak i klienci),
  • zmniejszeniu marnotrawienia materiałów i zasobów,
  • ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko (głównie poprzez zmniejszenie emisji spalin generowanych przez transport i wielokrotne przetwarzanie zasobów),
  • zaproponowaniu klientom tańszych zamienników (poprzez naprawę lub odświeżenie i ponowną sprzedaż zwróconych produktów).

Wybrane strategie logistyki zwrotnej

Choć powyższe informacje dają już pewną odpowiedź na to, w jaki sposób realizowana jest logistyka zwrotna, warto bliżej przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom, które wdrażają firmy. Jak się bowiem okazuje, generowanie odpadów można ograniczyć na co najmniej kilka sposobów.

  • Przywrócenie sprawności zwracanych produktów. Oczywiście poprzez ich naprawę lub renowację. Dzięki temu nie trzeba ich utylizować, co z kolei prowadzi do ograniczenia spalin. Naprawiony lub odnowiony produkt jest oddawany klientowi bądź sprzedawany innym.

 

  • Lepsze zarządzanie odpadami w magazynie. Nawet jeśli konkretnych urządzeń nie da się naprawić, należy w odpowiedni sposób podejść do ich utylizacji. Rozwiązaniem będzie wdrożenie strategii polegającej na recyklingu, jak również wykorzystaniu specjalnych maszyn prasujących, które pozwalają znacząco oszczędzić miejsce.

 

  • Zrównoważony transport. Zarówno produktów zwracanych, jak i odpadów. Biorąc pod uwagę obecny stan środowiska, kluczowa wydaje się przesiadka na niskoemisyjne środki transportu. Na przykład takie jak kolej.

 

  • Oferty outletowe. Wiele zwrotów dotyczy drobnych wad, które nawet nie wpływają na możliwości użycia produktu. Z tego powodu wiele firm, zamiast na utylizacji, skupiają się na ponownej sprzedaży zwróconych towarów. Właśnie poprzez outlet.

 

  • Odzysk podzespołów. Czyli demontaż sprawnych części z uszkodzonego sprzętu. Mogą one zostać wykorzystane ponownie. Na przykład podczas naprawy innych urządzeń.

Transport, zarządzanie magazynem, sprawna wysyłka – tym wszystkim warto zająć się w ramach logistyki zwrotnej. Najlepiej we współpracy ze sprawdzonym partnerem (outsourcing logistyczny), który wspomoże firmę podczas realizacji kluczowych procesów. Przełoży się to na korzyści finansowe, wizerunkowe, a także związane z ochronę środowiska.

źródło: Toplogistic.pl

administrator

Przeczytaj również