Pierwsza kasa fiskalna – jak ją wybrać i dopasować do specyfiki działalności?

Pierwsza kasa fiskalna

Wybór pierwszej kasy fiskalnej to dla wielu przedsiębiorców twardy orzech do zgryzienia. Szeroki wybór dostępnych na rynku urządzeń dodatkowo komplikuje zadanie. Jaką kasę fiskalną wybrać, aby nie przepłacić, a jednocześnie uzyskać dostęp do niezbędnych funkcji? Dlaczego warto dopasować sprzęt do specyfiki prowadzonej działalności i jak to zrobić?

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Oto jest pytanie!

Ruszasz z własną działalnością gospodarczą i zastanawiasz się, jaką kasę fiskalną wybrać? Mnogość dostępnych urządzeń Cię przytłacza? Wybierz sprzęt dostosowany do specyfiki prowadzonego biznesu, a na pewno nie pożałujesz. Nie tylko nie przepłacisz, ale i zyskasz dostęp do przydatnych funkcji. Ułatwi to obsługę klientów i pozytywnie przełoży się na sprzedaż. Jak jednak dobrać kasę rejestrującą do prowadzonej działalności?

W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, czy potrzebujesz kasy, czy może drukarki. W mowie potocznej utarło się, aby wszystkie urządzenia rejestrujące nazywać kasami fiskalnymi. Tymczasem należy je wyraźnie odróżnić od drukarek fiskalnych. Czym charakteryzują się poszczególne kategorie sprzętów i kiedy się na nie zdecydować?

reklama
  1. Kasy fiskalne. Działają autonomicznie. Co to w praktyce oznacza? Że do prawidłowego funkcjonowania nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń. Oczywiście można je wyposażyć w dodatkowe sprzęty, takie jak terminale płatnicze, wagi czy też czytniki kodów kreskowych.

Sprawdzają się w przypadku niewielkich firm, które nie mają rozbudowanego asortymentu towarów lub usług. Nie jest to jednak regułą. Na rynku dostępne są bowiem modele z rozbudowaną bazą towarową, pozwalającą na ewidencję nawet kilkudziesięciu tysięcy pozycji. Co więcej, kasy fiskalne są najczęściej tańsze od drukarek, przez co wybierają je przedsiębiorcy, którzy nie chcą na starcie wydawać sporych pieniędzy na zakup urządzenia ewidencyjnego.

    2. Drukarki fiskalne. W odróżnieniu od kas fiskalnych nie działają autonomicznie. Bez aplikacji sprzedażowej zainstalowanej na komputerze, tablecie lub telefonie nie będą rejestrować sprzedaży. W zamian jednak oferują więcej funkcji. Na przykład dają możliwość wykonywania raportów i analiz dotyczących sprzedaży.

Sprawdzają się w przypadku średnich i dużych podmiotów oferujących bogaty i różnorodny asortyment (np. drogerie, supermarkety, sklepy ze sprzętem AGD i elektroniką). Znajdują również zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na profesjonalny system sprzedażowy, który nie tylko pozwoli na ewidencję obrotu, ale i ułatwi zarządzanie placówką (np. w restauracjach, na stacjach paliw).

Jak dopasować kasę fiskalną do specyfiki działalności? Mobilność, wielkość bazy PLU i możliwości komunikacyjne

Przy wyborze urządzenia fiskalnego warto również zwrócić uwagę na aspekt jego mobilności. Kosmetyczka dojeżdżająca do klientek ze swoimi usługami nie potrzebuje ani dużej, topornej kasy fiskalnej, ani rozbudowanego systemu sprzedażowego wraz z drukarką. W zupełności wystarczy jej lekkie i poręczne urządzenie mobilne, które zmieści się w kieszeni płaszcza.

Równie ważna jest wielkość bazy PLU. Im jest ona większa, tym więcej towarów lub usług można zaprogramować w pamięci kasy. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia fiskalne oferujące 2000 PLU, jak i nieograniczone możliwości. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy od przewidywanej wielkości asortymentu.

Pod uwagę trzeba też wziąć możliwości komunikacyjne urządzenia. Jeśli zamierzasz do niego podłączyć wiele sprzętów peryferyjnych, takich jak szuflada, waga, terminal płatniczy czy też czytnik kodów, upewnij się, że kasa ma wystarczającą liczbę portów komunikacyjnych. W przeciwnym razie nie uda Ci się stworzyć tak rozbudowanego stanowiska sprzedaży, jak chcesz.

Przy wyborze pierwszego urządzenia rejestrującego trzeba zastanowić się nad wieloma kwestiami. Czy ma to być kasa, czy może drukarka fiskalna? Czy lepiej wybrać sprzęt stacjonarny, czy mobilny? Jaka wielkość bazy PLU będzie wystarczająca? Niezależnie od Twoich odpowiedzi w profesjonalnym sklepie z urządzeniami fiskalnymi na pewno znajdziesz model, który spełni wszystkie oczekiwania.

administrator

Przeczytaj również