Podziemny czy naziemny zbiornik na gaz – podpowiadamy co i kiedy kupić

zbiorniki-gazowe-naziemne

Możliwości wyboru zbiornika na gaz jest wiele. Występują jako sprzęty nowe lub używane, w rozmaitych wariantach pojemności, a także w wersji pionowej lub poziomej. Oprócz tego każdy inwestor ma wybór pomiędzy zbiornikami naziemnymi i podziemnymi. Czym właściwie różnią się obie te opcje i czy są to względy wyłącznie wizualne? Wyjaśniamy, jak zdecydować o wyborze między podziemnym i naziemnym zbiornikiem na płynny propan.

Czy rozmiar działki ma znaczenie przy wyborze typu zbiornika?

Dokonując wyboru pomiędzy naziemnym a podziemnym zbiornikiem na gaz propan należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia wielkość działki, na której zostanie posadowiony zbiornik na gaz. Wiąże się to bezpośrednio z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozporządzeniu tym określono dokładnie minimalne odległości, jakie zbiornik z gazem musi zachować od budynków mieszkalnych, usługowych, gospodarczych i innych oraz od granicy działki, na której się znajduje.

Związane jest to bezpośrednio z kwestiami bezpieczeństwa użytkowania zbiornika na płynny propan. Minimalne odległości określone w rozporządzeniu są różne dla podziemnych i naziemnych zbiorników na gaz, a także w zależności od ich pojemności. Jednak zawsze wymagany dystans dla zbiorników podziemnych stanowi połowę odległości, która jest niezbędna w przypadku montażu zbiorników naziemnych. Widać więc od razu, jakie ma to przełożenie na wielkość działki.

reklama

Na mniejszych posesjach zdecydowanie lepiej sprawdzą się podziemne zbiorniki na gaz, gdyż ich ulokowanie będzie dużo łatwiejsze. Gdy nasza działka jest większych rozmiarów to mamy tu znacznie większą dowolność w wyborze typu zbiornika i miejsca jego posadowienia.

Zbiornik na gaz – weź pod uwagę estetykę posesji

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zwraca dużą uwagę na wygląd posesji. Dbają o roślinność i starają się, aby nic nie zaburzało ich wizji. Bardzo popularne stało się również korzystanie z usług architektów zieleni. W wielu takich przypadkach obecność zbiornika na gaz przed domem może nie wpisywać się w zaplanowany obraz podwórka. Dlatego zakładając zbiornikową instalację gazową warto rozważyć również ten aspekt.

Wybierając naziemny zbiornik na płynny propan należy pamiętać o tym, że nie ma możliwości ukrycia go pod powierzchnią gruntu. Sprawia to, że będzie on widoczny dla każdego. Naziemne zbiorniki są rozwiązaniem dla osób, które nieco mniej przejmują się drobiazgami dotyczącymi wystroju działki. Dla pozostałych inwestorów doskonałym rozwiązaniem są podziemne zbiorniki na propan. Mogą one zostać częściowo lub całkowicie ukryte pod ziemią. Dla lepszego efektu istnieje możliwość zasiania trawy lub zasadzenia drobnych kwiatów na pokrywającej je ziemi. Dzięki temu zbiornik będzie całkowicie niewidoczny, a działka pozostanie nieskazitelna w swoim wyglądzie i aranżacji.

Przelicz koszty – różnice zakupu oraz posadowienia naziemnego i podziemnego zbiornika na gaz

Okazuje się, że wybór pomiędzy naziemnym i podziemnym zbiornikiem na gaz również można przekalkulować, czyli podjąć chłodną, matematyczną decyzję. Dlaczego? Ponieważ oba typy zbiorników różnią się od siebie ceną i kosztem robocizny za ich posadowienie. Podziemne zbiorniki są nieco droższe niż naziemne zbiorniki na gaz. Jednocześnie prace związane z poprawnym umieszczeniem ich na działce są również dużo obszerniejsze w przypadku podziemnych zbiorników. Wymagane jest bowiem wykonanie wykopu o rozmiarach odpowiadających zbiornikowi. Jeżeli więc kwestie finansowe mają znaczenie to warto pamiętać o tym, że zakup i posadowienie zbiorników naziemnych to nieco niższy koszt.

Wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym powinien być rozpatrywany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Jednak z pewnością stanie się to dużo łatwiejsze ze wszystkimi powyższymi wskazówkami.

 

administrator

Przeczytaj również