Stosując gaz płynny propan dbamy o środowisko naturalne!

ekologiczny-propan

Nieustannie słyszymy o stale pogarszającym się stanie środowiska naturalnego. Chcemy być eko z różnych powodów – dla siebie, rodziny, a czasem z powodu mody i trendów na działania oraz zachowania przyjazne środowisku. Jednak niezależnie od przyczyn i pobudek, jakie nami kierują, ekologia zawsze jest dobrym wyjściem. Powinniśmy zainteresować się tym tematem szczególnie w kontekście ogrzewania domu zimą. Jak wybrać rozwiązanie grzewcze bezpieczne dla środowiska? Warto postawić na gaz płynny propan.

Dlaczego warto wybierać ekologiczne rozwiązania grzewcze?

W ostatnich latach bycie eko stało się niezwykle modne. Dotyczy to zarówno elektrycznych samochodów, ekologicznej żywności, a nawet odzieży produkowanej z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jednak jest to moda, która może przynieść naszej planecie sporo dobrego. Zwłaszcza jeśli mówimy o domowych kotłach, które są jednym z podstawowych czynników wpływających na zanieczyszczenie atmosfery. Dlatego zarówno rządy wielu krajów, jak i liczne organizacje pozarządowe kładą tak duży nacisk na rezygnację ze szkodliwych dla środowiska form ogrzewania i toksycznych materiałów opałowych na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych

W Polsce montaż kotłów zasilanych ekologicznymi paliwami objęty jest specjalnym programem zapewniającym atrakcyjne dofinansowania. Dzięki temu inwestorzy decydujący się na krok, jakim jest zmiana pieca, na przykład na kocioł gazowy otrzymują dofinansowanie znacznie zmniejszające koszt inwestycji początkowej. Należy pamiętać, że taki krok to nie tylko dbałość o planetę i górnolotnie pojmowane dobro ludzkości i przyszłych pokoleń. Zanieczyszczenia z domowych kominów mają bezpośredni wpływ na komfort życia i zdrowie każdego z naszego najbliższego otoczenia, a więc przede wszystkim naszych dzieci, sąsiadów i nas samych.

reklama

Jaką ekologiczną formę ogrzewania wybrać?

Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o ekologiczne ogrzewanie domu. Choć fotowoltaika kojarzy się głównie z pozyskiwaniem prądu to jednak może być stosowana również do ogrzewania domu. Słabą stroną paneli fotowoltaicznych jest to, że ich montaż wymaga dużo miejsca. Z kolei w naszej szerokości geograficznej ilość słońca jest niewystarczająca, by panele fotowoltaiczne mogły być jedynym źródłem ciepła i energii dla domu. Innym rozwiązaniem są pompy ciepła. Jednak ich cena jest bardzo wysoka a wydajność nie zawsze tak dużą jakbyśmy oczekiwali. Ponadto zużywają drożejący regularnie prąd, który w Polsce pozyskiwany jest głównie ze spalania węglą, więc w miejscu aspekt ekologiczny jest bardzo wątpliwy. Co więc wybrać? Rozwiązaniem dedykowanym odbiorcom indywidualnym, dostosowanym do ich możliwości i budżetu, a zapewniającym duży poziom dbałości o środowisko naturalne jest ogrzewanie zasilane gazem propan. To jedna z najbardziej ekologicznych metod grzewczych, jakie obecnie może wybrać odbiorca indywidualny. Warto więc zainteresować się tym rozwiązaniem również dla swojego domu.

Co świadczy o ekologicznym charakterze gazu propan?

Chcąc dowieść, że propan jest ekologicznym ogrzewaniem, należy przyjrzeć się faktom. Przede wszystkim pozyskiwanie propanu nie obciąża środowiska ze względu na to, że powstaje on jako produkt uboczny rafinacji i destylacji ropy naftowej. Można więc powiedzieć, że otrzymuje się go mimochodem.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sam proces spalania płynnego propanu. W jego wyniku nie powstają żadne toksyczne substancje. Jest to więc bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. W istocie jako produkty uboczne procesu spalania gazu propan otrzymujemy jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla i czystą wodę, która zostaje odprowadzona do kanalizacji. Tym samym całkowicie bezpieczne są zarówno atmosfera, jak i gleby oraz wody gruntowe. 

Spalanie propanu nie doprowadza także do powstawania smogu, gdyż nie wydziela się sadza. Nie mamy też do czynienia z nieprzyjemnym zapachem towarzyszącym spalaniu niektórych materiałów opałowych, gdyż w wyniku spalania propanu nie wydzielają się węglowodory aromatyczne. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty nie można mieć wątpliwości co do tego, że stosując gaz płynny propan dbamy o środowisko naturalne.

źródło: lpgdirect.pl

administrator

Przeczytaj również