Jak przeliczyć cale na centymetry w wielkości telewizorów?

wybor-telewizora

Jak przeliczyć cale na centymetry w wielkości telewizorów?

Konieczność zakupu nowego telewizora wiąże się nie tylko z wydatkami, ale również z ogromnym problem z wyborem odpowiedniej marki i jego dodatkowych funkcji. Ważne jest również dopasowanie rozmiaru ekranu, który zagwarantuje komfort oglądania i nie będzie mocno wpływał na zmęczenie oczu. Wybrany rozmiar telewizora powinien również dopasować się do wnętrza pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony. W końcu wpłynie również na efekt wizualny. Niestety wybór odpowiedniego rozmiaru telewizora, nie jest prosty, a wszystko przez miarę, w jakiej określany jest jego wymiar. Pojawia się konieczność przeliczenia cali na centymetry. Jak to zrobić? Podpowiadamy. 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar telewizora do swojego pomieszczenia?

Wybierając odpowiedni model telewizora, na początek koniecznie należy zastanowić się, gdzie zostanie on umieszczony. W większym pomieszczeniu np. salonie idealnie sprawdzą się duże modele telewizorów, natomiast w sypialni, lepiej zdecydować się na mniejszy telewizor, który pozwoli na komfortowe oglądanie, nie wprowadzając przy tym chaosu dekoracyjnego. W końcu sypialnia powinna być miejscem wypoczynku i relaksu. Dla komfortu oglądania i zdrowia oczu konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości między telewizorem a sofą czy łóżkiem. Żeby dokonać odpowiedniego wyboru, koniecznie należy obliczyć dystans, który różni się w zależności od rozdzielczości telewizora. Przyjmuje się, że optymalna odległość od telewizora FULL HD powinna wynosić 4,2 centymetra na 1 cal przekątnej telewizora, natomiast w sytuacji posiadania telewizora ULTRA HD 4K powinno się przyjąć odległość 2,1 centymetra na 1 cal przekątnej telewizora. Wybierając swój telewizor, warto skorzystać z poniższej tabeli, tak aby wybrać odpowiedni rodzaj telewizora do swojego salonu, sypialni czy pokoju dziennego. 

 

reklama

 

Telewizory w rozdzielczości

 Full HD

Odległość w centymetrach Telewizory w rozdzielczości

Ultra HD 4K

Odległość w centymetrach
22 cale około 95 cm
32 cale  około 145 cm
40 cali około 170 cm 40 cali od 85 do 170 cm
43 cale około 181 cm 43 cale od 90 do 181 cm
49 cali około 206 cm 49 cali od 103 do 206 cm
50 cali około 210 cm 50 cali od 105 do210 cm
55 cali około 231 cm 55 cali od 116 do 231 cm
65 cali około 273 cm 65 cali od 137 do 273 cm

 

Ile cm mają poszczególne rozmiary telewizorów podane w calach?

Ogromny wybór modeli telewizorów i ich rozmiar może przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie jeśli chodzi o wymiar, który w sklepie może wyglądać zupełnie inaczej, niż wisząc na ścianie w domu lub stojąc na szafce RTV. Poniżej przedstawiamy wymiary poszczególnych rozmiarów telewizorów przeliczone na centymetry:

  • telewizor 32 cale to 81,28 cm;
  • telewizor 40 cali to 101,60 cm;
  • telewizor 50 cali to 127 cm;
  • telewizor 55 cali to 139,7 cm;
  • telewizor 65 cali to 165,1 cm.

Pamiętajmy, że do małego pomieszczenia najlepszym wyborem będzie telewizor 32 cale. Idealna odległość od fotela do telewizora to 145 cm. To najczęstszy wybór do sypialni, który gwarantuje dobrą widoczność, a nie zaburza estetyki wnętrza. Do średniej wielkości pomieszczeń, np. salonu i sypialni dobrze sprawdzi się telewizor 40 calowy. Ważne, aby odległość między kanapą, a odbiornikiem wynosiła około 170 cm, w zależności od modelu telewizora. Kolejne rozmiary telewizorów dotyczą dużych pomieszczeń, np. przestronnych pokojów dziennych czy salonów. 55-calowy model powinien znajdować się w odległości około 210 cm, jednak wszystko zależy od rozdzielczości wybranego telewizora. Z kolei 60-calowy powinien być umieszczony w odległości 231 cm, jeśli chodzi o telewizor Full HD, natomiast Ultra HD 4K około 116-231 cm. Ostatni rozmiar przeznaczony jest do naprawdę dużych wnętrz, zapewnia komfortowe oglądanie i pozwala na urządzanie istnych seansów filmowych. Aby jednak cieszyć się wygodą i przyjemnością oglądania, należy umieścić go w odległości 273 cm od kanapy (Full HD) oraz 137-273 (Ultra HD 4K). Wybór optymalnego rozmiaru dopasowanego do wymiaru pomieszczenia pozwoli na komfortowe oglądanie bez ryzyka ciągłego męczenia oczu, dlatego przed zakupem, warto skorzystać z przedstawionej w naszym wpisie tabeli.

źródło: abfoto.pl – fotograficzny sklep online

administrator

Przeczytaj również