Gdzie można oddać elektrośmieci?

elektrosmiecie

Statystyki są jednoznaczne. Z roku na rok ludzkość produkuje coraz więcej elektrośmieci. Postęp technologiczny sprawia bowiem, że urządzenia elektryczne i elektroniczne błyskawicznie tracą na aktualności. W efekcie szybko przestają być potrzebne i lądują na śmietnikach. Czy elektrośmieci można wyrzucać wraz z innymi odpadami? Jak z nimi postępować, aby nie zatruwały środowiska naturalnego?

Elektrośmieci – co to? Jakie odpady zalicza się do tej grupy?

Mianem elektrośmieci określa się zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), czyli wszystkie zepsute, nieużywane lub niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zasilane bateryjnie albo działające na prąd. To szeroka kategoria odpadów, która obejmuje m.in.:

  • telefony,
  • telewizory i radia,
  • tablety, laptopy, komputery,
  • pralki, lodówki i zmywarki,
  • tostery, żelazka, czajniki,
  • klimatyzatory,
  • elektronarzędzia,
  • kosiarki elektryczne,
  • świetlówki i żarówki energooszczędne,
  • zabawki.

Jak postępować z elektrośmieciami?

Z uwagi na możliwość odzyskania cennych surowców oraz toksyczność niektórych podzespołów nie można wyrzucać elektrośmieci do zwykłych, komunalnych pojemników na odpady, ani tym bardziej pozostawiać np. w lesie. Jak więc należy z nimi postępować? Tak naprawdę możliwości jest kilka.

reklama
  1. Miejski/gminny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – PSZOK. Znajduje się w większości polskich miast lub gmin. Mieszkańcy danego miasta/gminy uiszczający opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą w jej ramach dostarczyć do PSZOK-u wszystkie posiadane elektrośmieci, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.
  2. Bezpłatny odbiór elektrośmieci. Niektóre miasta i gminy oferują usługę PSZOK-u na telefon. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatną infolinię, a specjaliści przyjadą pod wskazany adres i odbiorą elektrośmieci. Jest to opcja dostępna jedynie w wybranych miejscach, np. w Krakowie i Warszawie.
  3. Skupy elektrozłomu. To rozwiązanie dla osób, które chcą nieco zarobić na elektrośmieciach. Elektrozłom można bowiem sprzedać. Często jednak skupy przyjmują jedynie wybrane elektrośmieci, np. komputery, laptopy, telefony czy też zasilacze. Warto więc upewnić się, co konkretnie spieniężyć, aby uniknąć niespodzianki.
  4. Wymiana. Przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego bądź elektronicznego stary odpowiednik można oddać do sklepu. Często praktykuje się, że to instalatorzy montujący nowe urządzenie zabierają stare na polecenie sklepu i klienta. Co ważne, niektóre sklepy wielkopowierzchniowe przyjmują zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny bez wymogu zakupu nowego.

Jak widać, z zalegającymi w mieszkaniu lub domu elektrośmieciami można rozprawić się na kilka sposobów. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Najważniejsze jest to, aby odpady trafiły do sprawdzonego podmiotu, który podda je recyklingowi.

Recykling elektrośmieci – dlaczego warto? Co grozi za działania niezgodne z prawem?

Dzięki recyklingowi z elektrośmieci można odzyskać różne metale szlachetne i inne surowce, które da się powtórnie wykorzystać w procesie produkcyjnym. Niemniej wiele z substancji wchodzących w skład elektrośmieci nie nadaje się do ponownego zastosowania. Porzucone lub niewłaściwie zutylizowane mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnemu, a w konsekwencji także ludziom, np. zatruwając powietrze, wodę i glebę. Dlatego ich składowanie w odpowiednim miejscu jest tak ważne.

Na osoby, które nie zastosują się do przepisów środowiskowych i postanowią na własną rękę pozbyć się elektrośmieci, czeka kara. Za wyrzucanie elektrośmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych grozi grzywna w wysokości do 5 tys. złotych. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy zużyty sprzęt jest porzucany w lasach, na polach lub w przydrożnych rowach, jak i pozostawiany obok śmietników komunalnych. Warto więc mieć się na baczności.

Elektrośmieci zawierają toksyczne substancje, które uwolnione mogą zatruwać środowisko naturalne i niszczyć ekosystemy. Dlatego należy z nimi postępować zgodnie z przepisami prawa środowiskowego. To gwarancja, że zużyte sprzęty zostaną poddane recyklingowi i nie będą stwarzać zagrożenia.

Źródło: Ekomeritum.pl

administrator

Przeczytaj również