Suplementy diety – argumenty za i przeciw

suplementy-diety

Na pytanie co to są suplementy diety, należy odpowiedzieć, że są one środkiem spożywczym, uzupełniającym dietę. Suplementy diety zawierają skoncentrowane stężeniem witamin, minerałów i innych substancji. Jakie są rodzaje suplementów? Zależnie od postaci, mogą przybierać formę płynów, proszków lub tabletek. O tym jakie są argumenty za ich przyjmowaniem w dalszej części artykułu. 

Suplementy diety – definicja

Tłumacząc termin suplementy diety, prawo podaje wskazówki. Bowiem zgodnie z nim, suplement diety to żywność i nie powinien on być mylony z lekami. Sztywno określone są maksymalne ilości witamin czy innych składników jakie może zawierać porcja suplementu. Ma to na celu zagwarantować, że substancja nie zostanie przedawkowana.

Suplement diety a lek

Lek a suplement diety? Podstawowa różnica między lekiem a suplementem to przeznaczenie – lek ma leczyć lub zapobiegać określonej chorobie, natomiast suplement jedynie wspomaga zdrową dietę. Co więcej, leki muszą przestrzegać bezwzględnych norm i wymogów, a nawet po wprowadzeniu na rynek są stale monitorowane i kontrolowane pod wszelkimi względami. Sprzedaż suplementu jest natomiast dużo łatwiejsza, wobec nich nie są stawiane tak wysokie wymagania, jak wobec leków. Podsumowując, podczas choroby lub różnego typu dolegliwości przyjmuje się leki, a w trakcie suplementacji działamy na przyszłość, dbając o zrównoważoną dietę.

reklama

Suplementacja – dla kogo?

Bezpieczna suplementacja to taka, w której środki przyjmujemy w zalecanych dawkach i jesteśmy zorientowani, co do nadwrażliwości na jakiekolwiek składniki preparatu. Na rynku dostępne są suplementy diety dla kobiet. Między innymi popularny kwas foliowy, który często kojarzony jest z okresem ciąży. Nie należy również przejmować się jego ewentualnym przedawkowaniem, ponieważ kwas foliowy powyżej normy wydalany jest wraz z moczem. Dostępne są także witaminy dla młodzieży, to z reguły kapsułki, które zawierają kompleks cennych dla rozwoju i koncentracji składników. Jakie suplementy warto brać ogólnie? Najrozsądniej jest przyjmować witaminę D3 i witaminę C, pierwsza wspomoże nasze samopoczucie, ta ostatnia odporność. Warto również określić, jakie mamy braki, być może, któryś ze składników nie wchłaniają się najlepiej do naszego organizmu, wtedy należy przyjmować je dodatkowo, na przykład na kości lub stawy. Czy suplementy na stawy działają? Sprawdzone marki oferują produkty wysokiej jakości, których działanie jest potwierdzone licznymi certyfikatami i opiniami.

Czy suplementy są zdrowe?

Suplementy diety opinie lekarzy – specjaliści z reguły rekomendują przyjmowanie suplementów. Spożywając gotowe posiłki, żyjąc w szybkim tempie ciężko znaleźć jest czas na skrupulatne planowanie posiłków, zgodnie z zapotrzebowaniem na konkretne składniki. Z pomocą może przyjść nawet jedna kapsułka, która odpowiednio przyjęta, uzupełni niemal wszystkie ubytki. Natomiast czy suplementy działają? To trudne pytanie, odpowiedź zależna jest od konkretnego produktu, w założeniach mają one działać, jednak na skuteczność wpływa wiele zmiennych. 

administrator

Przeczytaj również