Jakie miejsca w domu powinieneś sprzątać codziennie?

regularne sprzatanie mieszkania

Regularne sprzątanie mieszkania to ważny element codziennego utrzymania czystości- w zasadzie wszystkie jego elementy narażone są na kurz, drobnoustroje, wirusy oraz bakterie. Codzienne sprzątanie newralgicznych miejsc zapewni nie tylko uczucie czystości, ale również poprawi zdrowie i samopoczucie. Na jakie miejsca w domu warto zwrócić szczególną uwagę? Które z nich wymagają codziennej dezynfekcji? Odkryj najskuteczniejsze sposoby i ciesz się zadbanym, czystym domem!

Newralgiczne części mieszkania

Najbardziej narażonym pomieszczeniem na różnego typu zabrudzenia jest oczywiście kuchnia – to właśnie w niej spędzamy przynajmniej dłuższy czas w ciągu dnia. Przygotowywanie posiłków, przechowywanie jedzenia i wiele innych prostych czystości związanych z produktami spożywczymi  wymaga zachowania szczególnej higieny. Jak sprzątać wydajnie i efektywnie?

Powinniśmy na bieżąco wyrzucać nieświeże, przeterminowane produkty, na których jest widoczna pleśń, aby nie doszło do zakażenia pokarmowego. Codzienna dezynfekcja miejsc takich jak klamki czy uchwyty zmniejszy ryzyko przeziębień oraz alergii – to właśnie małe, niepozorne elementy mogą być siedliskiem bakterii. To części domu, które śmiało można nazwać  „ogólnodostępnymi” – każdy z domowników wielokrotnie dotyka ich w ciągu dnia, co sprawia, że zostaje na nich ogrom wirusów i bakterii. Po każdym ich użyciu należy je zdezynfekować – do tego celu warto użyć samodzielnie przygotowanego dezynfektora na bazie spirytusu i wody.

reklama

Jak czyścić? W tym wypadku wystarczy rozpylenie preparatu i usunięcie nadmiaru ściereczką. Do miejsc, którym powinniśmy poświęcać szczególną uwagę należy również  toaleta, z której korzystamy każdego dnia. To niewątpliwa pożywka dla chorobotwórczych bakterii, które powinniśmy regularnie eliminować z pomieszczeń.

Co zamiast standardowych środków?

Ostatnie dwa lata pokazały nam jak ważna jest czystość w mieszkaniu – jeszcze przed pandemią koronawirusa nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile zarazków czyha na każdym kroku. Dziś zwracamy już większą uwagę na dezynfekowanie pomieszczeń, urządzeń elektrycznych (na przykład telefonów komórkowych), nowo zakupionych rzeczy – pamiętamy także o regularnym myciu rąk. Coraz większą popularność zdobywają też produkty ekologiczne – na bazie naturalnych składników.  Aby skutecznie dbać o czystość – warto wykorzystać kilka rzeczy z domowej spiżarki: ocet, sól, cytrynę czy boraks, który można zastosować przy dezynfekowaniu piekarnika, toalety czy udrożnienia rur. Ocet wspaniale sprawdzi się przy dezynfekowaniu mebli – jest jednym z bardziej skutecznych oraz najszybszym sposobem na walkę z molami kuchennymi. Z kolei cytryna potrafi pięknie wypolerować meble, nadając im przyjemny, świeży zapach.

Jak walczyć z kurzem?

Elementy szczególnie narażona na osiadanie kurzu wymagają specjalnej pielęgnacji.  Wyposażenie korytarza, telewizor, laptop, dekoracje, materace czy dywany – to tylko niektóre z nich. Codzienny intensywny tryb życia nie zawsze pozwala na dokładne i przemyślanie sprzątanie – z użyciem odpowiednich środków. Siedliskiem kurzu – problematycznym szczególnie dla alergików – stają się kanapy, sofy, narożniki. Regularne czyszczenie wykładzin i materaców pomoże w kompleksowym rozwiązaniu problemu – nie tylko głęboko oczyści łóżko czy ulubioną wersalkę z pyłków, ale również z chorobotwórczych roztoczy oraz zarazków.

administrator

Przeczytaj również