Jakie kwiaty wybrać do wieńca pogrzebowego?

kwiaty-pogrzebowe

Złożenie kwiatów wokół trumny i na grobie to jeden z gestów, którymi oddajemy hołd zmarłej osobie. Z tego względu wybór wieńca pogrzebowego może stanowić trudne wyzwanie dla bliskich pogrążonych w żałobie. Jakie kwiaty i dodatki będą odpowiednie?

Kwiaty do wieńca pogrzebowego – jakie wybrać?

Składanie wieńców pogrzebowych to jedna z tradycji pogrzebowych. W ten sposób bliscy mogą oddać hołd zmarłemu i upamiętnić go. Istnieje wiele gatunków kwiatów i roślin, które pozwalają wyrazić smutek, żałobę, ale też miłość, szacunek i nadzieję. Przy ich wyborze można kierować się upodobaniami zmarłej osoby lub swoim gustem. Jakie kwiaty są odpowiednie w przypadku wieńców pogrzebowych?

  1. Róże. To eleganckie i szlachetne kwiaty, które wyrażają miłość i szacunek, a na dodatek przez długi czas zachowują atrakcyjny wygląd. Mogą stanowić podstawę kwiatowej kompozycji lub ją uzupełniać.
  2. Goździki. Te drobne, zachwycające różnorodnością kolorystyczną kwiaty, stanowią piękne uzupełnienie wieńca pogrzebowego. Wyróżniają się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, lecz również trwałością.
  3. Lilie. To piękne, okazałe kwiaty, które mają bogate znaczenie. Symbolizują m.in. niewinność, nadzieję i odrodzenie, stąd też często stanowią podstawę lub uzupełnienie wieńców pogrzebowych.
  4. Kalie. Podobnie jak róże urzekają elegancją i subtelnością. Doskonale więc sprawdzają się jako dodatek do kompozycji składających się z innych kwiatów. Występują w różnych kolorach.
  5. Mieczyki. Symbolizują pamięć, współczucie i łaskę. Mają oryginalną formę i występują w różnych barwach, przez doskonale sprawdza się jako uzupełnienie wieńca pogrzebowego.
  6. Chryzantemy. Charakteryzują się dużym zróżnicowaniem. Mogą to być zarówno drobne, jak i okazałe kwiaty. W efekcie sprawdzają się nie tylko jako dodatek, ale również główny element kompozycji. Symbolizują smutek, żałobę i pożegnanie.
  7. Hortensje. To okazałe kwiaty, które mogą stanowić podstawę kompozycji, jak i jedynie dodatek. Są symbolem zrozumienia, wdzięczności, nadziei i oddania. Odzwierciedlają emocje płynące prosto z serca.

O atrakcyjności wieńca pogrzebowego przesądzają nie tylko kwiaty, ale również tzw. wypełniacze. Zalicza się do nich m.in. zielone gałązki jodły, sosny, czasem świerka. Doskonale sprawdzają się również liście, np. bluszczu,  palmy, eukaliptusa, paproci czy też monstery. Uzupełniają one wolne przestrzenie pomiędzy kwiatami, dzięki czemu wieniec pogrzebowy pięknie się prezentuje.

reklama

Wieniec pogrzebowy – na jakie kwiaty się zdecydować? Świeże czy sztuczne?

To, czy we wieńcu pogrzebowym znajdą się kwiaty świeże czy sztuczne, tak naprawdę zależy od preferencji osób, które go kupują. Najczęściej wybór pada na kwiaty świeże, których ulotność symbolizuje kruchość życia. Złożona z nich kompozycja pięknie wygląda. Jest elegancka i szykowna.

Niestety, z uwagi na to, że jest wystawiona na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, dosyć szybko traci swój pierwotny urok. Jeśli więc zależy Ci przede wszystkim na trwałości wieńca pogrzebowego postaw na kwiaty sztuczne. Złożona z nich kompozycja może wyglądać równie dobrze co wiązanka z kwiatów świeżych. Jednocześnie jest od niej trwalsza i odporniejsza na wpływ czynników pogodowych. W efekcie na dłużej zachowuje swój atrakcyjny wygląd.

Wieńce pogrzebowe złożone z kwiatów sztucznych to dobry wybór zwłaszcza późną jesienią i zimą, kiedy to warunki atmosferyczne są naprawdę trudne dla świeżych kwiatów. Decydując się wówczas na kwiaty sztuczne, masz pewność, że będą dłużej atrakcyjnie wyglądać.

Złożenie wieńca pogrzebowego to jeden ze sposobów na pożegnanie osoby zmarłej. Kompozycja kwiatowa pozwala oddać hołd nieżyjącemu oraz wyrazić pamięć i szacunek wobec niego. To, z jakich kwiatów będzie się składać, tak naprawdę zależy od osoby kupującej. Istnieje bowiem szereg gatunków, które prezentują się szlachetnie i elegancko. Stanowią więc doskonały wybór na wieniec pogrzebowy.

administrator

Przeczytaj również