Pomiar wilgotności powietrza w domu – jak wykonać?

Osoby, które zauważyły, że na powierzchni ścian w ich domu pojawiają się wykwity grzybne, mogą dokonać pomiaru wilgotności powietrza. Tego typu prace zalecane są także, gdy w pomieszczeniach domowych zaczyna panować nieprzyjemny zapach stęchlizny, a wilgotne ubrania schną przez wiele dni.

Dlaczego tak ważne jest mierzenie wilgotności powietrza w domu?

Nieprawidłowy poziom wilgotności powietrza w domu jest przyczyną wielu poważnych konsekwencji. Osoby, które żyją w silnie zawilgoconych wnętrzach mogą odczuwać problemy zdrowotne, w tym z układem ruchowym, oddechowym, a także neurologicznym. W domu, gdzie występuje nieprawidłowa wilgotność powietrza zaczynają namnażać się grzyby i drobnoustroje. Optymalne warunki do ich rozwoju powodują, że powstają kolonie tych szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Przyczynia się to do zaburzenia snu, problemów z koncentracją, a także innych kłopotów neurologicznych, spowodowanych nieprzyjemnym zapachem unoszącym się w pomieszczeniach. Ponadto, wysoka wilgotność powietrza w domu powoduje zagrzybienie ścian, a także pleców mebli bezpośrednio stykających się z tą powierzchnią. Przyczynia się to do namnażania pleśni i grzybów, które są wchłaniane do oskrzeli i płuc. Może to spowodować rozwój astmy, alergii ze strony układu oddechowego bądź też innych problemów z prawidłową wydolnością układu oddechowego.

Dlaczego rośnie wilgotność powietrza w domu?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu ma wiele przyczyn. Przede wszystkim należy przyjrzeć się efektywności systemu ogrzewania. W nieocieplonych budynkach istnieje większa szansa tego, że pojawią się wykwity grzybne na ścianach, na sufitach bądź też innych powierzchniach. Ponadto, ogromne znaczenie ma częste wietrzenie pomieszczeń. Prawidłowa cyrkulacja powietrza gwarantuje jego szybką wymianę. Należy pamiętać, że kilkuosobowa rodzina, która zamieszkuje dom o powierzchni nieprzekraczającej 200 m2, produkuje codziennie bardzo dużą ilość pary wodnej i dwutlenku węgla. Jeśli nie są one odprowadzane na zewnątrz za pomocą wentylacji mechanicznej, grawitacyjnej lub też elektrycznej, może dojść do sytuacji, że w pomieszczeniach zacznie pojawiać się zbyt wysoka wilgotność powietrza. Wówczas może to doprowadzić do obniżenia komfortu przebywania w danym wnętrzu, jak również uszkodzenia poszczególnych elementów wyposażenia, szczególnie sprzętów elektronicznych i urządzeń elektrycznych.

reklama

Silnie zawilgocone powietrze w domu może być także konsekwencją tego, że zainstalowana wentylacja nie działa prawidłowo bądź też została uszkodzona na skutek różnego typu wypadku w losowych. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona sprawdzana przez mistrza lub czeladnika usług kominiarskich. Przegląd wentylacji należy do obowiązków właściciela domu.

Jak wykonać pomiar wilgotności powietrza w domu?

Osoby, które zastanawiają się, jak sprawnie wykonać pomiar wilgotności w domu, mogą wykorzystać do tego różne urządzenia. Są one dostępne w ogólnej sprzedaży. Mogą to być mierniki wilgotności, które można zakupić na wolnym rynku. Jednak należy pamiętać, że odczyt wykonywany przy pomocy tych urządzeń nie zawsze daje gwarancję wykrycia nieprawidłowości. Jeśli podejrzewa się, że w domu panuje zbyt wysoki poziom wilgotności, warto zlecić jego pomiar osobom zatrudnionym w profesjonalnych firmach świadczących usługi osuszania i likwidowania konsekwencji zalania pomieszczeń. To fachowcy, którzy dysponują najlepszym jakościowo sprzętem, posiadającym wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Tylko wówczas można mieć pewność, że zweryfikowany poziom wilgotności w domu, jest adekwatny do stanu rzeczywistego.

Profesjonaliści, którzy zajmują się osuszaniem domów, mieszkań i firm dysponują specjalistycznymi elektrodami, które wprowadzane są pod posadzki, jak również miernikami, które określają, jaki jest poziom wilgotności powietrza w domu. Tylko wówczas można zastanowić się, jakie dalsze działania wdrożyć, aby rozwiązać problem zbyt silnego zawilgocenia wnętrz.

Jeśli w Twoim domu zaczyna pojawiać się nieprzyjemny zapach, poszczególne elementy wyposażenia zaczynają mieć wilgotny nalot, a na ścianach pojawiają się wykwity grzybne, to najwyższy czas na to, aby sprawdzić, jaki jest poziom wilgotności w domu. Tylko wówczas można ocenić, czy należy zastosować osuszanie bądź też inne metody mające na celu efektywne pozbycie się wilgoci z pomieszczeń mieszkalnych.

 

Źródło: OPTIMAL – OSUSZANIE

administrator

Przeczytaj również