Jak wybrać dobrą lodówkę do wina?

Wino każdego gatunku musi być przechowywane w odpowiednich warunkach, które zagwarantują utrzymanie wszystkich walorów smakowych i zapachowych. Najlepszym miejscem do tego wydaje się dedykowana lodówka – nie może być to jednak pierwsze lepsze urządzenie dostępne na rynku. Sprawdź, czym powinna się ona charakteryzować i na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

Chłodziarki do wina występują w sklepach w mocno zróżnicowanych wersjach. Z łatwością możesz dobrać je na podstawie wielkości, sposobu wykonania oraz konkretnych parametrów technicznych. Cała sztuka polega jednak na tym, aby wszelkie decyzje podejmować świadomie, po wcześniejszej analizie kluczowych kryteriów użytkowych oraz indywidualnych preferencji.

Idealna lodówka do wina – czym powinna się wyróżniać?

 Jeszcze przed wskazaniem najważniejszych czynników, na podstawie których warto porównywać poszczególne modele chłodziarek, dobrze będzie wymienić główne cechy urządzeń należących do tych co najmniej przyzwoitych.

reklama
  • Dobra lodówka do wina musi umożliwiać swobodną regulację generowanej temperatury. Tak się bowiem składa, że niektóre trunki wymagają około 5 stopni Celsjusza, natomiast inne 10, 12, a nawet ponad 15 stopni Celsjusza. Bez opcji łatwego i szybkiego dostosowania tego parametru, trudno mówić o przydatnym sprzęcie.
  • Spore znaczenie ma szczelna obudowa, która gwarantuje ochronę przed przenikaniem zapachu do wnętrza. Jak łatwo można się domyślić, powinna być to konstrukcja dedykowana, a także używana wyłącznie do przechowywania wina. Nie ma w niej miejsca na jedzenie lub różnego rodzaju dodatki.
  •  W tym miejscu ważna uwaga – butelki z trunkiem muszą być trzymane na leżąco, w tak zwanej pozycji leżakującej. Z tego powodu należy odrzucić wszystkie urządzenia, które pozwalają na ułożenie ich wyłącznie pionowo.
  •  Dobra lodówka na wino musi zawierać przyciemnianą szybę, najlepiej z filtrem UV. Dlaczego? Żeby blokować promienie słoneczne, które mogą mieć negatywny wpływ na warunki panujące w środku, a co za tym idzie, również na trunki.

 Na co zwrócić uwagę przed zakupem chłodziarki do wina?

 Znasz już podstawowe kryteria, jakie powinno spełniać funkcjonalne urządzenie do przechowywania wina. Jak jednak można się domyślić, nie załatwia to wcale sprawy. W sklepach znajduje się mnóstwo sprzętów, które warto ze sobą porównać – wszystko po to, aby finalnie wybrać model najlepszy.

  • Regulacja temperatury to jedno, ważny jest jednak także jej zakres. Najlepiej dopasować go do rodzaju win, jakie zamierzasz składować. Niektóre urządzenia generują temperaturę w przedziale od 11 do 18 stopni Celsjusza, podczas gdy w pozostałych sprzętach może być on szerszy.
  • Poza temperaturą, istotny okaże się też poziom wilgotności, która także powinna być regulowana. Ponownie spore znaczenie ma tutaj zakres – im więcej poziomów ustawień, tym lepiej.
  •  Kolejnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest pojemność. Producenci najczęściej wyrażają ją w liczbie butelek mieszczących się wewnątrz lodówki. Kompaktowe sprzęty są w stanie pomieścić ich 12 bądź 18, natomiast te więcej nawet około 50.
  •  Podczas porównywania lodówek sprawdź również, z czego i jak wykonane zostały półki. Powinny nie tylko być wytrzymałe, ale też skuteczne niwelować wszelkie drgania, tak aby butelki cały czas były nieruchome. Nawet drobne wstrząśnięcia mogą mieć wpływ na jakość napoju. Niektóre sprzęty gwarantują ponadto regulację położenia półek.
  • Nie zapominaj także o poborze energii elektrycznej! Jeśli nie chcesz, by korzystanie z lodówek wiązało się ze sporymi rachunkami za prąd, celu w modele o wysokiej klasie energetycznej. Producenci najczęściej dzielą się też dokładnym poborem mocy swoich urządzeń.

 W podjęciu ostatecznej decyzji pomocne będą ponadto wszelkie opinie i komentarze publikowane przez osoby, które miały już do czynienia z konkretnymi konstrukcjami. Pamiętaj jednak o tym, że zawsze największe znaczenie ma specyfika samych win, jak również Twoje preferencje. I to właśnie na tej podstawie najlepiej realizować zakupy.

administrator

Przeczytaj również